FROSTIG GELİŞİMSEL-GÖRSEL ALGI TESTİ TANITIM VE UYGULAMA SEMİNERİ

FROSTIG GELİŞİMSEL-GÖRSEL ALGI TESTİ TANITIM VE UYGULAMA SEMİNERİ

Görsel algılama problemi genellikle 3-7 yaşları arasında görülür. Her sınıfta bu alanda geri kalmış çocuklara rastlanmaktadır. Görsel algılama problemi olan çocukların öğrenme objeleri ve bunların mekansal ilişkilerini algılama güçlükleri olacaktır. Bu nedenle görsel algı problemlerinin erken dönemde saptanması ve erken müdahale ile kalıcı problemlerin oluşmaması çok önemlidir.Bu test Dr.Marianne Frostig tarafından 1963 yılında geliştirilmiş,özellikle özel öğrenme güçlüğü olan çocukların görsel algılamalarını saptamaya yönelik bir performans testidir. Test çocuklardaki görsel algı problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir. 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel ve grup şeklinde uygulanabilir. Frostig testinin uygulanışı hazırlık aşamasıyla birlikte 50-60 dak. sürmektedir.Bir kalem-kağıt testi olup görsel algıyı 5 farklı boyutta değerlendirir.
1-El-göz koordinasyonu
2-Şekil-zemin ayrımı
3-Şekil sabitliği(değişmezliği)
4-Mekan-konum algısı
5-Mekan ilişkilerinin algısı
frostig gelişimsel-görsel algı testi materyalleri 20 sayfalık test kitapçığı, 11 adet örnek kart,(üzerlerinde üçgeni dikdörtgen, artı, ay,yıldız,uçurtma, elips, kare, daire çizimleri, 4. boyutun a ve b bölümleri için ayrı ayrı hazırlanan model kartlar, kurşun kalem, kırmızı, yeşil, kahverengi ve mavi olarak 4 adet boya kalemi)
Frostig aynı zamanda görsel algı yeteneğinin geliştirilmesi için uygulanan bir eğitim programıdır. Bu anlamı ile test ve eğitim programı bir bütündür. Test uygulama tanıtım seminerlerimizin ardından eğitim programı materyalleriyle birlikte uygulamalı öğretim semineri de düzenlenecektir.

KONUŞMACI:HANDAN DOĞAN -Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı
1983 yılında Hacettepe Ün.Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünde lisansını tamamlamış olup, 1989 yılında İstanbul Ün. Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı dalında Yüksek Lisans derecesini almıştır. Yüksek Lisans Tezini Frostig testi ve eğitim programları alanında hazırlayan Handan Doğan, o yıllardan itibaren görsel algı konusunda çeşitli araştırmalar yapmış, Frostig programını çeşitli çocuk gruplarına uygulamıştır. 2006-2007 yıllarında ABD Los Angeles'ta bulunan Forstig Center'da okul programı konusunda eğitim almıştır. Maltepe Ün. Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapan Doğan, Marmara Ün. Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim dalı doktora programına devam etmektedir.

KİMLER KATILABİLİR:
ANASINIFI ÖĞRETMENLERİ
ÇOCUK GELİŞİM UZMANLARI
REHBER ÖĞRETMENLER
PSİKOLOGLAR
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİ
FİZYOTERAPİSTLER
SINIF ÖĞRETMENLERİ

KATILIM ÜCRETİ: 100TL.
VERİLECEK BELGE: KATILIM BELGESİ
Katılımlar 10-12 kişi ile sınırlıdır.
Tarihler: 18.Nisan.2010
02.Mayıs.2010
09.Mayıs.2010
ÖN KAYIT VE BİLGİ İÇİN: 0534 200 75 26/0216 356 40 07
e-posta:info@kadikoydanismanlik.com